Ezt a receptet egy görög hölgytől láttam egy gasztro videóban, úgyhogy simán írhatom, hogy eredeti és görög. Persze gondolom ott is vannak különböző változatok, de ez elég autentikusnak tűnt.
Hozzávalók:
4-5 nagy burgonya
cukkini (kb. burgonya mennyiségű)
padlizsán (kb. a duplája a cukkininak)
Hozzávalók a húsos szószhoz:
800 g darált hús (eredetileg: marha, de én most sertésből csináltam)
1 közepes lilahagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1 evőkanál paradicsom pürés
800 g apróra vágott paradicsom (konzerv is lehet)
1 babérlevél
1 rúd fahéj (ehelyett én csak egy csipet őröltet tettem, nekem sok, ha dominál)
fél dl konyak (ezt én simán elhagytam)
1 csipet cukor
só
bors
olaj
Hozzávalók a besamel szószhoz:
1 liter tej
4 evőkanál liszt (az eredeti recept szerint kukorica, de más is jó, én pl. rizslisztet használtam, abból viszont dupla mennyiség kellett)
1-2 evőkanál vaj (margarin is jó)
2-3 csipet szerecsendió
só
bors
olaj
200-300 g körüli reszelt sajt (attól függ mennyire szeretjük)
Első körön egy serpenyőbe öntsünk némi olajat, és tegyük bele a darálthúst. Kezdjük el pirítani. Miközben pirul, hámozzuk meg a fokhagymát, és a lilahagymát, amit végül vágjunk is apróra. Ha meg van, a már kissé megpirult húshoz keverjük. Néhány perc után adjuk hozzá a sűrített paradicsomot is, amit szintén pirítgassunk egy percig, amitől veszít a savasságából. A hölgy ezen a ponton öntött hozzá az egész cucchoz konyakot, amit én bevallom, hogy kihagytam. Nincs konyakom, csak ezért most nem vettem. Ez van. Illetve ez nincs.
Most kerül a raguba a babérlevél, illetve egy rúd fahéj, a cukor, a só, a bors és a darabolt paradicsom. Fedjük le és főzzük 30 percig (nem árt időnként megkeverni, nehogy leégjen). Ha kész, horgásszuk ki a babérlevelet és a fahéjat. Ha valaki nagyon idegenkedik a fahéjtól, szerintem nyugodtan hagyja ki. Nem erőszak ez sem, ahogy a disznótor sem (kivéve a disznónak ugyebár).
Közben készítsünk el egyfajta besamelt szósz (a hölgy a recept szerint elég furán csinálta, ezért én maradok a klasszikus változatnál. Már csak azért is, mert több görög receptet megnéztem, és ott is a klasszikus változatot készítik). Tegyük egy szabadon választott lábasba a vajat, majd amikor felolvadt, mehet bele a liszt. Kevergessük egy kicsit, amíg némi színt kap, majd óvatosan, és főleg fokozatosan adjuk hozzá a tejet. Használjunk a keveréshez habverőt, így elkerülhetjük a csomókat. Amikor mind benne van, mehet bele a reszelt szerecsendió és a só. Főzzük 10 percen keresztül – gyakran keverve – amíg késznek nem nyilvánítjuk. Majd vegyük le a tűzről, keverjük bele a reszelt sajt két harmadát és tegyük félre. Ha gondoljuk akár még ezen a ponton adhatunk hozzá egy-két tojássárgáját is. Én nem gondoltam (a videóban a hölgy amúgy két egész tojást adott hozzá. Fura.)
Jöhet a zöldség! A jól megmosott cukkíniket és padlizsánokat szeleteljük fel. Mivel én már párszor futottam bele olyanba, hogy valamiért keserű maradt a héja (még lesózva és pihentetve is) ezért – vessetek rám követ – de én inkább meghámoztam előtte. Elvileg nem kellene, de én így tettem, fogadjátok el. Sózzuk meg az összes szeletet és tegyük egy sütőpapírral bélelt tepsibe, majd locsoljuk meg egy kevés olajjal. Ha ez is meg van, tegyünk pont ugyanígy a krumplival is: hámozzuk, sózzuk, olajozzuk, tegyük sütőpapírra. Mehet a 200 fokos sütőbe az egész banda 15 percre.
Jöhet az egész összepakolás. Ehhez egy kiolajozott sütőbe először tegyünk a krumplit, erre megy a cukkini, arra a padlizsán fele, majd a maradék reszelt sajt fele. Öntsük rá a húsos szót, egyengessük el, mehet rá a maradék padlizsán, a besamel(szerű) szósz, a maradék sajt, majd irány a 170-180 fokos sütő, 40-45 percig. Hozzáteszem azt is, hogy én kicsit variáltam a sütéssel, méghozzá úgy, hogy az idő felében letakarva sütöttem, majd csak az utolsó 20 percben vettem le róla a takarást. Így tuti nem sült túl a sajt a tetején (persze lehet, hogy amúgy sem sült volna, de ezt már nem tudjuk meg.)