Nem macerás, gyorsan összedobható és egyszerű hozzávalókból készült. Igazi hétköznapi leves, aminek a legfőbb előnye, hogy nagyon finom és amolyan „otthon” típusú. Ráadásul én vasárnap készítettem el, mert nehogy már szabálykövető legyek, ez egyáltalán nem vallana rám.
Hozzávalók:
0,5 kg krumpli
1-2 szál répa
1 közepes hagyma
2 pár virsli
15 dkg kolbász
2l víz
1dl tejföl
2 babérlevél
1 ek liszt1 tk ecet (el is hagyható)
1 tk cukor (el is hagyható)
só, bors, pirospaprika
petrezselyem vagy zeller zöld (el is hagyható)
Ez a hozzávaló lista kifejezetten viszonylagos. Lehet répa nélkül is készíteni, vagy helyette zellergumót rakni – vagy azt sem – adhatunk hozzá akár karalábét vagy fehérrépát is, vagy csak burgonyát teszünk bele és kész. Most éppen így csináltam, de én is mindig variálok.
Kolbász se muszáj, lehet helyette csak virslit, de az se baj, ha csak kolbászt teszünk és virslit nem. Ahogy írni szoktam, hagyatkozzunk a saját ízlésünkre, formáljuk át lehetőség és hangulatunk szerint, tekintsünk minden receptet inkább csak irányadónak. Igen, szerintem a sütemény recepteket is, ne higgyük el, hogy ha valamit megváltoztatunk, akkor összeomlik a világegyetem. Dehogy.
Sőt, ebből a levesből még a krumplit is kihagyhatjuk, csak ez esetben nevezzük át. Hívhatjuk Bodrinak vagy Csillagszemnek is, végül is mindegy. (Férjem szokta kérdezni a nevesincs ételeimre, hogy ezt hogy híják, mit eszünk? Ilyenkor többnyire a Jenő név szokott beugrani, magam sem tudom miért, de állítom, hogy nagyon sok Jenő nevű ételt ettünk már és mind másmilyen volt.)
A főzés előtt természetesen tisztítsuk meg és vágjuk fel a zöldségeket. A hagymát apró kockákra, ezt üvegesre pároljuk egy kevés olajon – vagy zsíron – azaz áttetszően fényesre, majd adjuk hozzá a sárgarépát (vagy ha más leveszöldséget választottunk, akkor azt).
Pirítsuk együtt néhány percig, majd hintsük meg paprikával, liszttel, keverjük el és öntsük fel vízzel. Nem feltétlenül 2 literrel, hiszen van, aki a híg, más pedig a sűrű leveseket szereti. Só, bors, babér, ez utóbbit kicsit megtördeljük előtte, de azért lehetőség szerint maradjon egybe. Mehetnek hozzá a kolbászkarikák is.
Főzzük félpuhára a répát, majd adjuk hozzá a krumplit is. Amikor az is puha, akkor kerülhet bele a levesünkbe a virsli és a petrezselyem és/vagy zeller zöld, ami szintén elhagyható. Néhány perc főzés után ízlés szerint tegyünk bele egy kis ecetet és egy kis cukrot, mert szerintem kell bele az édes-savanyú íz, legalábbis nekem feltétlenül. Kóstoljuk meg ismét, korrigáljunk, ha kell, majd egy kis tejföllel tálalhatjuk is. Tényleg, azt mondtam már, hogy a tejföl is elhagyható?