Gondolkodtam, hogy lehetne egy kicsit variálni a friss, zsenge tökből készült töltött változatot, aztán egyszer csak beugrott, hogy mi lenne, ha “linzerként” készíteném el? Hát, ez lett belőle és azt kell, hogy mondjam: jól működött.
Hozzávalók:
kb. 1 kg friss, zsenge tök
0,5 kg darált hús (lehet sertés, marha, baromfi, sőt akár hal is)
1 kisebb fej vöröshagyma
0-4 gerezd fokhagyma (el is hagyható)
só, bors, paprika
1 tojás (ki is hagyható, de jól összefogja sülés közben az egészet, így én tettem bele)
reszelt sajt (ki is hagyható)
füstölt szalonna (ki is hagyható)
Ehhez a változathoz olyan tököt jó venni, ami annyira friss, hogy a magok is alig-alig alakultak benne. Vannak már, persze, de olyan kicsik és zsengék, hogy bőven ehetőek. Sőt, én kimondottan szeretem is ezeket a pici, egészen puha magokat, soha nem kaparnám ki és dobnám a kukába. Vétek lenne.
Hámozzuk meg a tököt, majd vágjuk vastag karikákra és párosítsuk őket. Az egyik karika lesz az alja, amit nem vágunk ki, a másik a teteje, amit kivágunk. Pl. pogácsa szaggatóval, vagy akár más konyhai eszközzel, mondjuk pohárra is. Legyünk kreatívak. A kivágott részeket tegyük félre.
Ha viszont benéztük a dolgot és menet közben kiderül, hogy nagy, már kemény magok vannak a tökünkben – igen, én is olvasom, hogy hangzik ez, de most ne vonatkoztassunk el, kizárólag a zöldségről beszélek 🙂 – akkor készíthetjük a hagyományosabb töltött tök karika verziót. Ebben az esetben minden tökkarika belsőt ki kell vágni és a linzereknek nem lesz aljuk, csak “tetejük”. Nem nagy csapás ez sem, két réteg helyett egy rétegűek lesznek és kész. És persze ebben az esetben majd csak a karika közepébe kell pöttyinteni a tölteléket.
Én csak a tökkarikák aljának az alsó részét sóztam meg, majd sütőpapírral bélelt tepsibe pakoltam őket. Közben elkészítettem a tölteléket. Most is az egyszerűbb utat választottam, azaz aprítóba dobtam a tök felsőből kivágott részeket (na, most meg már tök felső… esküszöm most sem a kártyára gondoltam, illetve végül mégis, pedig nem akartam), a meghámozott hagymát, a fokhagymát, némi sót, borsot és pirospaprikát is. Összemixeltem az egészet és végül hozzákevertem a húst és a tojást is. Nagyon puha, lágy cucc lett belőle, ami nem baj, majd sülés közben változik ez is.
Először az alsó réteg tököket “kenjük meg” a töltelékkel, aztán tegyük rá a tetőt, egyengessük el, és végül a közepét is töltsük szépen ki. Mehet is a 180 fokos sütőbe! Arra készülni kell lelkileg, hogy sülés közben lesz egy időszak, amikor nem lesz szép. A tök is ereszt levet, a hús is, ami főleg félidőben nem nyújt majd épületes látványt, ahogy keveredik egymással, de ez majd szépen elpárolog közben. Amikor már látjuk, hogy majdnem kész, akkor igény szerint szórjuk meg reszelt sajttal és nyomkodjunk rá pár füstölt szalonna kockát vagy csíkocskát is. Vissza a sütőbe addig, amíg kész nem lesz, aztán már tálalhatjuk is. Önmagában, rizzsel, krumplival, tartárral, majonézzel, fokhagymás/kapros joghurttal/tejföllel vagy ahogy szeretjük.
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd figyelemmel a facebook oldalam is. Katt IDE!