Az egyik kedvenc karfiollal készült ételem, leginkább azért, mert egyszerre sült húsos és krémes, a karfiol pedig a sajtos besamellel kifejezetten klassz párosítás. Egyáltalán nem olyan bonyolult, mint ahogy hangzik, ráadásul glutén- és/vagy laktózmentesen is elkészíthető.
Ez megint egy olyan recept, ahol tényleg teljesen feleslegese mennyiségeket írni, ez a része elronthatatlan, még a kezdőknek sem fog problémát okozni, de a hozzávalókat azért tételszerűen felsorolom és arányaiban leírom a mennyiségeket is, menet közben:
Hozzávalók:
- csirkecomb (vagy bármilyen más hús)
- karfiol
- vaj (vagy margarin)
- tej (lehet laktózmentes is)
- reszelhető sajt (lehet laktózmentes is)
- liszt (lehet gluténmentes is)
- só, bors, szerecsendió
Az első lépés a hús megsütése. Tegyük egy tepsibe, amit vagy kenjünk ki valamilyen zsiradékkal, vagy tegyük simán sütőpapírra, ahogy most én. Fűszerezzük kedvünk szerint, de akár só és bors is elegendő, majd süssük elő.
A sütési idő a hústól függ, ha marhát használunk vagy sertést, akkor szükséges lesz némi vizet is önteni mellé, és alufóliával letakarva párolni legalább fél óráig, hogy puhuljon egy keveset. Én a csirkecombok alá is löttyintettem egy kicsit, letakartam és szintén pároltam sütés előtt. Nem biztos, hogy szükség volt rá, de jobb a békesség. Fél úton levettem róla a fóliát és pirosra sütöttem.
Miközben a hús sült előkészítettem a többi hozzávalót. A karfiolt rózsáira szedtem és bő, sós vízben félpuhára főztem. Rövid idő kellett hozzá, érdemes figyelni a színét (rutinosak már ebből is látják, ha kész) vagy simán csak éles kés hegyével vagy villával bökdössük meg. Érezni fogjuk, ha már puhább. Ha arra jutunk, hogy igen, akkor öntsük le róla a vizet – vagy horgásszuk ki belőle – és tegyük félre.
A besamel elkészítése se bonyolult, hiába van ilyen flancos neve. Keresünk egy akkora lábast, amibe úgy gondoljuk, hogy megfelelő mennyiségű mártást tudunk főzni. Nyilván egy adaghoz elég kb. 1-1,5 dl, ha több adagot készítünk, akkor arányosan szorozzunk fel. Tegyünk az aljára annyi vajat, hogy szépen el tudjon terülni, ha felolvad. Legalább ennyi kell, de az se baj, hogy ha több egy kicsit ennél. Egy adagnál mondjuk ez 2 dkg.
Forrósítsuk fel, majd tegyünk bele lisztet – személyenként kb. egy púpos teáskanálnyit – és kevergessük át kicsit. Én rizslisztet használtam. Meg ne égessük, mert akkor keserű lesz – ne magas hőfokot használjunk, így nem lesz baj – tehát csak minimális színt adjunk neki és húzzuk is félre. Mehet bele a tej, lassan, fokozatosan, folyamatosan keverve, a mennyiséget már fent írtam. Kézi habverővel érdemes elkeverni, úgy tuti csomómentes lesz.
Ha valamit mégis elrontunk és nagyon csomós, akkor rúdmixerrel csapassuk szét, vagy ha nincs ilyenünk, szűrőn toljuk át. (Vagy ne foglalkozzunk vele, a karfiolra öntve pont nem fog feltűnni senkinek a csomó, ezt csak halkan említem) Tegyük vissza főzni.
Reszeljünk bele szerecsendiót, sózzuk, borsozzuk, és persze kóstoljuk meg, hogy miből kell még esetleg. Főzzük együtt, kevergessük legalább 5 percig. Ha úgy érezzük, hogy túl sűrű, akkor még adjunk hozzá tejet. Szeretném jelezni, hogy ez maga a besamelmártás.
Ha minden klasszul megy, akkor adjunk hozzá reszelt sajtot és ezt már hívhatjuk sajtmártásnak is innentől kezdve. Mondjuk, egy főre 5 dkg sajtot számoljunk. Olvadjon el benne szépen és kész is vagyunk.
Amikor kész a sült hús, halmozzuk rá a karfiolt, kanalazzunk rá mártást és toljuk vissza a forró sütőbe. Ahogy látjuk, hogy szépen megpirul a teteje, vegyük ki és már tálalhatjuk is, például párolt rizzsel, szerintem az való hozzá a legjobban.