Fahéjas, fűszeres, hívogató és a léleksimogató desszert, valószínűleg én emiatt főleg az ősszel kapcsolom össze. Nem szeretem az őszt, nekem akkor kell a lelkemet a legtöbbet simogatni, de persze ettől még a többi évszakban is jól jöhet. Sőt.
Hozzávalók egy kisebb tepsihez:
250 g gluténmentes süteményliszt
1 ek útifűmaghéj (vagy +2 ek liszt)
1 tojás
100 g tejföl (lehet laktózmentes is)
100 g cukor
0,5 cs sütőpor
150 g vaj (vagy margarin)
1 csipet (kb. ) só
citromhéj
vanília (rúd kikapart belseje, kivonat, cukor esetleg aroma)
Hozzávalók a töltelékhez:
8 db alma
cukor
fahéj
citromlé és -héj
őrölt dió/mentes kekszmorzsa/zsemlemorzsa esetleg rizsdara
Azzal indítunk, hogy a száraz hozzávalókba belemorzsoljuk a szigorúan hideg vajat. Az útifűmaghéj rugalmasabb állagú tésztát eredményez – egyfajta glutén-pótló – de nem nélkülözhetetlen hozzávaló. Ha tehetjük, akkor használjuk, ha nem tehetjük, akkor sem tragédia.
Ha a vajat eloszlattuk – ami egyébként nagyszerűen megoldható egy aprítógépben is – adjuk hozzá a többi hozzávalót is. A kész tésztát tegyük pihenni a hűtőbe, közben készítsük elő a tölteléket.
Az almát hámozzuk meg és adjuk oda a gyereknek, hogy reszelje le – legalábbis én így tettem. Nyomjuk ki alaposan a levét, majd fahéjjal, cukorral, citrommal és citromhéjjal ízesítsük. Mennyiséget nehéz írni, mivel minden alma íze más, ezért kóstoljuk meg és korrigáljuk ízlés szerint. Van, aki kicsit elő is párolja az almát, de én nem szoktam.
A tésztát osszuk két részre. Nyújtsuk méretre és az egyiket tegyük a vajjal kikent tepsibe. Mivel a gluténmentes pite tésztával nehéz bánni (ó, mennyivel nehezebben, mint a búzással!) ezért azt a verziót is választhatjuk, hogy nyújtás helyett belenyomkodjuk a tepsibe. Szórjuk meg valamivel, ami magába szívja a felesleges almalevet, például őrölt dióval vagy morzsával. Terítsük rá az almatölteléket, majd ismét szórjuk meg morzsával. Tegyük rá óvatosan a másik tésztát (én sütőpapíron szoktam nyújtani, így könnyedén ráborítható, majd lehúzható róla a papír, mert csak úgy, deszkáról áttenni elég kilátástalan vállalkozás) egyengessük el, majd szurkáljuk meg több helyen óvatosan.
175 fokos sütőben süssük készre, majd fogyasszuk el egy igazán elégedett mosoly kíséretében.
Ki fogom próbálni