Jeleztétek már, hogy lehetne az oldalon több termékteszt, ezért most kaptok egy csokorral. Nem is akármilyet, hanem egy olyan hazai termékcsaládot vettem górcső alá, aminek a termékeire már egy jó ideje kíváncsi voltam. Sőt, most még egy igazi mentes, vegán bisztróról is beszámolhatok.
A Golden Granet Gluténmentes Bisztró & Pékségről megtudtam, hogy igazi szerelemprojektként indult, amelynek alapjait egy életmódváltást követő termékfejlesztés rakta le néhány évvel ezelőtt. A pékárukból, kekszekből és vegán húshelyettesítőkből álló paletta termékei egy zalai üzemben készülnek saját receptek alapján. Mivel a termékek vegánok, glutén-, szója- és élesztőmentesek, ezért a minőség és az ízvilág harmóniája mellett kiemelten fontos az élelmiszerbiztonság is. Ahogy már többször írtam, a kisebbik fiam lisztérzékeny, így érthető, hogy ez utóbbi nekünk is mennyire lényeges szempont.
A főváros 2. kerületében (Lövőház utca 21.) található bisztróban sok minden kapható: vegán és gluténmentes pékáruk, kekszek, mindenféle rágcsálni és harapni való finomságok, valamint pizzák, minipizzák, hamburgerek, szendvicsek és miniszendvicsek is. Ha arra jártok, mindenképpen érdemes megkóstolni a Margherita pizzát: kifejezetten ízletes, házi paradicsomszósszal és – természetesen – vegán sajttal készült, de az étlapon szerepel még háromsajtos, és piccante pizza is, ami a nevét a rákerülő pikáns golyókról kapta. Igazi gluténmentes és vegán mennyország.
A bisztróban elmondták azt is, hogy vannak olyan pékáruk, amelyek nem csak tele vannak fehérjével, hanem közben szénhidrátcsökkentettek is, így nemcsak a gluténmentes és a vegán életmódot követők szokták vásárolni, hanem a sportolók is.
Ahogy írtam, kipróbáltam néhány olyan terméket, amik nem csak különböző nagyvárosok boltjaiban, cukrászdáiban és presszióban, hanem a webáruházból is rendelhetőek (beszerzési helyekért KATT IDE!) Kezdjük talán a kenyérfélékkel:
Köleses kenyér (300g)
A növelt fehérje és rosttartalmú kenyér természetesen leginkább köles lisztből és darából áll, de az összetételében a rizsliszt is főszerepet játszik. Finom, puha, kellemes állagú, ráadásul még másnap is ilyen (lehet, hogy tovább is, de megettük, így ez nálunk nem derült ki. Bocs, de finom volt.) 100 g termékben 54,1 szénhidrát van, ebből cukor mindössze 0,1 g. Érdekes, én eddig a kölest nem nagyon használtam, de lehet, hogy kellene? Határozottan lehet, mert nem csak egészséges, de finom is.
Napraforgómagos-snidlinges mini zsemle
A zsemlék fő összetevője a köles-, tápióka- és csicseriborsóliszt. 100 g zsemle 37,5 g szénhidrátot tartalmaz, amelyből a 2,7 g cukor. Ez a zsemle azoknak kedvez, akik szeretik, ha egy péksüteménynek már önmagában – tehát mindenféle kencék és „feltétek” – nélkül is van ízük. Túlzás nélkül elrágcsálható akár pogácsa helyett is, nem csak a komplex ízek miatt, hanem azért, mert puha, nem szivacsos állagú, mint (sajnos) több gluténmentes péksütemény. Amúgy szerintem natúr krémsajttal a legfinomabb, az nem nyomja el, hanem kiegészíti. Passzol hozzá. Határozottan.
Vegán burger
Vegán termékeknél fontos, hogy élelmi rostokban gazdag legyen, valamint a húsmentes táplálkozásnál lényeges a fehérjebevitel is. Ez a burger szerencsére kifejezetten jó forrás, ráadásul emellett telített zsírokban szegény, telítetlen zsírokban viszont gazdag. Hajdina, lenmag, tökmag és tápióka liszt a fő összetevője, valamint lenmag pehely és chia mag. Szénhidrát tartalma 100 g-ban 21,9, ebből cukor 1,4 g, fehérje 11 g (ez leginkább sárgaborsó fehérje). Az elkészítése egyszerű: lehet olaj nélkül serpenyőbe 2-2 percig sütni, de grillezni, sütőben sütni vagy akár mikrózni is (ez utóbbi a legrövidebb idő). A kész „buciban” jól érezhető a vöröshagyma és a fűszerpaprika, tehát már megpakolás előtt is kapunk egy jó adag íz élményt.
Granet pogácsa
A köles lisztből és darából, valamint rizslisztből álló pogácsa 100 grammonként 32 g szénhidrátot, tartalmaz, amelyből a cukor konkrétan 0 g. Ez a pogácsa nem az a nehéz, testes fajta, hanem inkább légies típusnak mondanám. Nincs agyonsózva – ezt a nővérem külön megköszönte volna, ha kapott volna belőle, de majd legközelebb (bocs, Gyöngyi) – viszont érezhető benne egy csipetnyi füstölt íz és paprika kivonat. Kicsit olyan „betyár pogácsa” jellegű, valahol félúton a tepertős és a paprikás pogácsa között. Legalábbis nekem ez jutott róla eszembe.
Kakaós csiga
A leginkább köles lisztből, és darából, valamint rizslisztből készült csigák 100 grammonként 43,8 g szénhidrátot tartalmaznak, amelyből cukor 20,5 g. Na, de milyen cukor? Kókuszvirág! A magam részéről imádom a kókuszvirág cukrot, mert egyrészt finom és egészséges, másrészt annyira romantikusan bájosan hangzik, hogy már csak ezért is szeretem használni. Igen, az a finom lelkem, tudom. Ráadásul ebben a pihe-puha csigában rengeteg holland kakaópor is van, ami ismét plusz pontot jelent. Nagyon finom.
Chia csoki csók
Először a tények: csökkentett szénhidráttartalom mellett magas élelmi rostok, 100 g csókban 38,8 szénhidrát, ebből 28,9 cukor. Azt kell, hogy mondjam, hogy az összes termék közül ezt szerettem a legjobban. A kis falatnyi csókok alapvetően rizslisztből, bablisztből, chia magból állnak, amelyet kókusztejszín lágyít és fruktóz édesít. Puha, de közben az apró chia magoktól roppantós is, amit nagyon bírtam. Illetve nekem kifejezetten bejött még azért is, hogy nem émelyítően édes, hanem pont el van találva, vagy legalábbis az én ízlésem szerint tökéletes az arány. Akárki állította össze a receptúráját, fogadja őszinte vállveregetésem, ennek a csóknak tényleg nagyon nehéz abbahagyni a rágcsálását.