Zöldbabos hús

Zöldbabos hús

Illetve sárga hüvelyű zöldbabos. Maga az étel kicsit hasonlít a temesvárira, de azért nem pont ugyanaz, mivel az inkább pörkölt jellegű, ez meg nem az. Viszont finom, és bár ehhez mindenféle köret passzol, valamiért mi sült krumplival szeretjük enni a legjobban.



Hozzávalók:

250 g hús (én most csirkemellet használtam)
250 g zöldbab (én most sárga hüvelyűt használtam)
100 g füstölt szalonna vagy zsír/olaj
1 közepes fej hagyma
1-5 gerezd fokhagyma
só, bors



Vágjuk fel a választott húst kockákra, vagy csíkokra (igazából akár szelet is lehet, vagy egész csirkecomb pl, úgyhogy tessék kibontakozni és úgy készíteni, ahogy szeretnénk), a zöldbab pedig lehet fagyasztott vagy friss, amit előtte mosni kell és a végeit levagdosni. A babot akár kisebb darabokra is vagdalhatjuk, de én most nem akartam, mert nem és kész.

A vöröshagymát tisztítás után vágjuk fel kedvünk szerint kockákra, karikákra, vagy fél karikákra, hogy én, mert ehhez volt hangulatom. A fokhagymát is lehet – szintén tisztítás után – nyomni, reszelni, karikázni, kockázni, ahogy akarjuk, akárcsak a szalonnát: azt is kockázzuk vagy vágjuk csíkokra. És jöhet a főzés!



Először a szalonnát süssük pirosra, már ha használunk. Ha nem, akkor a választott zsírt/olajat forrósítsuk fel. Mehet rá a hagyma. Pároljuk üvegesre, azaz áttetszően fényesre, majd dobjuk hozzá a fokhagymát, párszor keverjük át és jöhet a hús. Pirítsuk meg egy kis sóval, borssal szórva, és ha nem kockákra vágott csirkét, vagy pulykát választunk, szükség lehet plusz párolásra is.

A sertés vagy marhahúsnak kell legalább egy óra (marhának akár a duplája is), de persze az egész csirkecombnak is át kell puhulnia, mert a véres csirke nagyon nem egészséges dolog. A pároláshoz öntsünk rá egy kevés vizet és fedő alatt hagyjuk békén. Azért ne sokáig, mert néha át kell keverni és ha szükséges, pótolni a folyadékot.



Amikor a húsunk jó (ahogy írtam, a csirke/pulyka kocka/szelet már a pirítás után jó), mehet rá a zöldbab. Annak már nem sok idő kell majd. Öntsük fel annyi vízzel az egészet, hogy majdnem ellepje, keverjük át és mehet a fedő. Pároljuk puhára a babot, miközben néha kevergessük meg. Ha nem akarunk rá sok szaftot, akkor főzzük el akár teljesen, ha igen (én szerettem volna), akkor habarjuk be.

Ez annyit jelent, hogy fél dl. vízhez keverünk 1 ek lisztet csomómentesen, és amikor már puha a bab, zutty bele a végén a cuccba és főzzük vele 1-2 percet. Persze ha sok szaftot szeretnénk, akkor lehet, hogy ennyi habarás kevés lesz, hogy ne legyen nagyon híg. Ha szeretnénk, persze a habaráshoz adhatunk tejfölt, tejszínt vagy növényi krémet is, de én most nem szerettem volna. Ahogy már írtam, nagyon sok köret jó hozzá, tésztafélék is, rizs, quinoa, akármi-bármi. Finom. Ja, és akár a kapor se rontja el, ha szeretjük, főzzük bele bátran, de akár reszelt sajtot is tehetünk a tetejére (kár, hogy a fiamnak ez már csak akkor jutott eszébe, amikor gyakorlatilag elfogyott. Na, majd legközelebb.)





Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/istvansz/ceruzabab.hu/wp-includes/functions.php on line 5427

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/istvansz/ceruzabab.hu/wp-includes/functions.php on line 5427