Van milánói makaróni, van milánói sertésborda, van zöldséges milánói és vannak olyan milánói lakosok, akik értetlenül néznek ránk, hogy miért hívjuk ezt az ételt milánóinak és egyáltalán, mi közük van nekik ehhez az egészhez? Leginkább semmi. Tudjuk, de nem baj, mi így hívjuk. Azt sem árt tisztázni még az elején, hogy a darált húsos verziót nem milánói, az bizony a bolognai. Tehát: paradicsomszósz+darált hús (tésztára halmozva)=bolognai. Paradicsomszósz+gomba+sonka (tésztával összekeverve tálalva)=milánói.
Hozzávalók az alap, paradicsomos szószhoz:
1 kis fej hagyma (vagy egy nagy fele)
1-4 gerezd fokhagyma (ízlés dolga)
fél kg friss, hámozott, kockákra vágott paradicsom ha szezon van (vagy konzerv, egész paradicsom/paradicsomszósz/paradicsompüré)
só, bazsalikom, oregano
Egyéb hozzávalók igény szerint (ezektől lesz milánói):
sonka vagy rántott/sült hús
gomba
zöldséges verziónál: padlizsán, cukkini stb.
reszelt sajt
Az alaphoz először vágjuk a hagymát apróra és egy kevés olajon pároljuk üvegesre, azaz áttetszően csillogóra. Adjuk hozzá az apróra vágott, zúzott vagy reszelt fokhagymát, keverjük meg és jöhet a következő lépés, többféle módon.
Az egyik verzió a klasszikus milánói makaróni, ehhez rádobjuk a csíkokra vágott sonkát a hagymára és elkezdjük pirítani. Ha kicsit megsült, mehet rá a paradicsom és a fűszerek. Ezzel főzzük úgy 5 percig, majd bele a gomba – tisztítva, csíkokra vágva – amivel újabb öt percig főzőcskézzük. (Amennyiben kihagyjuk a gombát, máris sonkás-paradicsomos szószt kapunk, az is egy változat). Ha kész, megkóstoljuk, hogy elég fűszeres-e, ha pedig túl savanyú, akkor csempésszünk bele egy kevés cukrot is. Sós vízben főtt makarónival és reszelt sajttal tálaljuk.
Tehát: hagyma -> fokhagyma -> sonka -> paradicsom -> gomba -> fűszerek a sorrend
A másik verzió, a zöldséges milánói: ehhez a hagymákra a hámozott, összeaprított (csíkokra, kockákra, ahogy szeretnénk) zöldségeket dobjuk és kezdjük el párolni. Amikor már félig puha, akkor megy rá a paradicsom és a fűszerek. Azzal főzzük készre és így tálaljuk tésztával, reszelt sajttal.
Tehát: hagyma -> fokhagyma -> zöldségek -> paradicsom -> fűszerek a sorrend
A harmadik tésztaszósz verzió a natúr paradicsomszósz, a hagymára itt rögtön a paradicsom megy rá. Főzzük 10 percig és tálalhatjuk is.
Tehát: hagyma -> fokhagyma -> paradicsom -> fűszerek a sorrend
A milánói sertésbordához tulajdonképpen, gomás-paradicsomos szószt készítünk: a hagymákra itt egyből a paradicsomot és a fűszereket tesszük és főzzük úgy 5 percig. Ezt követően kerül rá a gomba, amivel újabb 5 percig főzzük, amíg el nem készülünk.
Tehát: hagyma -> fokhagyma -> paradicsom -> fűszerek -> gomba a sorrend
Fontos, hogy a milánói esetében a kifőtt tésztát mindig összekeverjük tálalás előtt a szósszal, mert ezt így szokás, fogadjuk el, nem kell mindig lázadni. Ehetjük csak így, önmagában, ha azonban mellé teszünk egy szép szelet rántott húst, máris milánói szeletként vagy milánói sertésbordaként nevezhetjük (kivéve, ha mondjuk rántott csirkemellről van szó, annál hülyén jön ki, ha sertésbordának hívjuk).
A húst persze többféle panírral boríthatjuk és süthetjük ki, íme néhány verzió, pontosabban 36 féle.
Sőt, ezek a szószok nem csak tésztára jók, hanem házi készítésű pizzákon is bőven helyt tudnak állni, ezt sem árt tudni és igény szerint alkalmazni. Csak mert finom. Az összes. Ja, és persze az összesbe csempészhetünk titokban egy kis cukrot is, ha túl savanyú a paradicsomunk, néha kifejezetten jót tesz neki.
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd figyelemmel a facebook oldalam is. Katt IDE!